księgowość uproszczona i pełna
Paweł Adamiak Posted on 19:45

Księgowość podstawą rzetelnej firmy

Właściwie prowadzona księgowość to w każdej firmie jeden z ważniejszych aspektów jej odpowiedniego działania. Poza tym, że w ten sposób spełnia się wszystkie wymogi, stawiane przed przedsiębiorcami poprzez przepisy prawne, to jeszcze pozwala bardzo często określić to, jak funkcjonuje firma i ewentualnie jakie kroki podjąć w celu optymalizacji jej działania i często tym samym uzyskiwania znacznie lepszych wyników finansowych.

Jednak prowadzenie księgowości to bardzo wiele rodzajów, spośród których każda firma musi wybrać odpowiedni dla siebie.

Czym jest księgowość pełna i kiedy się ją stosuje?

Prowadzenie księgowości pełnej to dbałość o bardzo wiele różnorodnych czynników. Określa ona konieczność składania wskazanych dokumentów jak również sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wskazuje również, jakie rodzaje opodatkowania może wybrać firma, a które są dla niej niedostępne. Przepisy dość jasno wskazują, które firmy muszą prowadzić pełną księgowość. Do tej grupy, które nie mają wyboru i muszą prowadzić księgowość w ten właśnie sposób zaliczają się między innymi spółki akcyjne czy komandytowe, spółki z o.o., ale również te firmy, których przychody ze sprzedaży w poprzednich latach wyniosły ponad 2 miliony euro.

W pozostałych przypadkach korzystanie z pełnej księgowości jest jedynie wolą danej firmy i przedsiębiorcy. W tej formie księgowości wyróżnia się przede wszystkim konieczność prowadzenia wielu ksiąg rachunkowych. Najczęściej wymaga to przede wszystkim odpowiednio wykształconych i doświadczonych osób, które podołają takim zadaniom.

Kiedy można stosować księgowość uproszczoną?

Księgowość uproszczona, jak sama nazwa pozwala się domyślić, wymaga nieco mniej dokumentacji którą należy wypełniać. Stosować ją mogą te firmy i przedsiębiorcy, na których nie spoczywa obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Wybierana jest często nie tylko ze względu na mniejszą ilość niezbędnych do złożenia co miesiąc dokumentów, ale również na niższe koszty prowadzenia takiej księgowości przez biura rachunkowe. Sprawdź ceny na ceny na pełną i uproszczoną księgowość Kraków – Biuro Rachunkowe Talented.

Oczywiście biura rachunkowe, gdy zgłasza się do nich klient są w stanie bez problemu określić, na jaką formę księgowości może sobie pozwolić. Często również przedstawiają wszystkie plusy i minusy konkretnej formy, ale przedsiębiorca mógł zdecydować i wybrać jak najbardziej korzystną dla niego. Niektórzy przedsiębiorcy, pomimo tego że mogą prowadzić uproszczoną księgowość, decydują się na prowadzenie jej w wersji pełnej. Daje im to bowiem znacznie lepszy obraz całości działania całej firmy, a często jest również pomocne w przypadku zawierania umów czy podpisywania kontraktów.