Na czym polega ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien to nowoczesna metoda montażu, która ma wiele zalet i zaczyna powoli wypierać tradycyjne sposoby umiejscowienia okien. Sprawia ona, że okna są dużo bardziej energooszczędne i chroni pomieszczenie przed wilgocią, która mogłaby dostać się do niego poprzez dziury w izolacji. Na czym dokładnie polega ta metoda? I dlaczego warto się na nią zdecydować?
Na czym polega ciepły montaż okien?
Metodę tę możemy nazwać też montażem warstwowym i polega ona na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: zewnętrznej, środkowej oraz wewnętrznej. Użycie każdego z tych elementów ma ogromne znacznie dla szczelności naszych okien. Dlaczego tak to wygląda?
Środkowa warstwa odpowiada za izolację termiczną i jest ona wykonana z piany poliuretanowej. Jej zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy murem, a framugą okna. Dzięki temu całość ma odpowiednią izolację i nie przepuszcza powietrza z zewnątrz i zapobiega zawilgoceniu. Warstwa wewnętrzna z kolei nazywana jest też paroszczelną. Chroni ona pianę montażową przed parą wodną, która często zbiera się w pomieszczeniach. Wykorzystuje się do tego celu taśmy okiennej paroszczelnej, która nie pozwala parze dostać się do przestrzeni pomiędzy ramą okna a ścianą. Dzięki temu nie pozwalamy wilgoci na dostanie się w to miejsce. Co za tym idzie, cała rama niszczeje dużo wolniej.
Ostatnia warstwa, zewnętrzna, jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu chroni całą przestrzeń przed wilgocią, która pochodzi z zewnątrz. Tworzy się ona poprzez opady atmosferyczne i również może mieć wpływ na całą izolację. Wykonuje się ją z taśmy paroprzepuszczalnej i cała warstwa na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do wewnętrznej. Musimy tutaj użyć również specjalnych kotew, które łączą okno ze ścianą. W ten sposób cały system trzyma się razem i jest odporny na uszkodzenia.
Okna montowane metodą ciepłego montażu – dlaczego warto?
Wykorzystanie tej metody bardzo skutecznie poprawia połączenie ściany z oknem i sprawia, że będzie nam ono służyło dużo dłużej. Zazwyczaj używa się do tego celu samej piany montażowej, która może okazać się niewystarczająca. Metoda ciepłego montażu zabezpiecza tą newralgiczną przestrzeń dużo lepiej i sprawia, ze jest ona dużo bardziej wytrzymała. Co więcej, trzy warstwy dużo lepiej chronią okno przed wilgocią, a co za tym idzie, przed tworzeniem się grzybów naściennych. Ten sposób nie tylko poprawia jakość naszych okien, ale też chroni nas przed różnymi chorobami, które mogą mieć negatywne konsekwencje.