Piotr Posted on 10:11

Na czym polega ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien to nowoczesna metoda montażu, która ma wiele zalet i zaczyna powoli wypierać tradycyjne sposoby umiejscowienia okien. Sprawia ona, że okna są dużo bardziej energooszczędne i chroni pomieszczenie przed wilgocią, która mogłaby dostać się do niego poprzez dziury w izolacji. Na czym dokładnie polega ta metoda? I dlaczego warto się na nią zdecydować?

Na czym polega ciepły montaż okien?

Metodę tę możemy nazwać też montażem warstwowym i polega ona na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: zewnętrznej, środkowej oraz wewnętrznej. Użycie każdego z tych elementów ma ogromne znacznie dla szczelności naszych okien. Dlaczego tak to wygląda?
Środkowa warstwa odpowiada za izolację termiczną i jest ona wykonana z piany poliuretanowej. Jej zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy murem, a framugą okna. Dzięki temu całość ma odpowiednią izolację i nie przepuszcza powietrza z zewnątrz i zapobiega zawilgoceniu. Warstwa wewnętrzna z kolei nazywana jest też paroszczelną. Chroni ona pianę montażową przed parą wodną, która często zbiera się w pomieszczeniach. Wykorzystuje się do tego celu taśmy okiennej paroszczelnej, która nie pozwala parze dostać się do przestrzeni pomiędzy ramą okna a ścianą. Dzięki temu nie pozwalamy wilgoci na dostanie się w to miejsce. Co za tym idzie, cała rama niszczeje dużo wolniej.
Ostatnia warstwa, zewnętrzna, jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu chroni całą przestrzeń przed wilgocią, która pochodzi z zewnątrz. Tworzy się ona poprzez opady atmosferyczne i również może mieć wpływ na całą izolację. Wykonuje się ją z taśmy paroprzepuszczalnej i cała warstwa na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do wewnętrznej. Musimy tutaj użyć również specjalnych kotew, które łączą okno ze ścianą. W ten sposób cały system trzyma się razem i jest odporny na uszkodzenia.

Okna montowane metodą ciepłego montażu – dlaczego warto?

Wykorzystanie tej metody bardzo skutecznie poprawia połączenie ściany z oknem i sprawia, że będzie nam ono służyło dużo dłużej. Zazwyczaj używa się do tego celu samej piany montażowej, która może okazać się niewystarczająca. Metoda ciepłego montażu zabezpiecza tą newralgiczną przestrzeń dużo lepiej i sprawia, ze jest ona dużo bardziej wytrzymała. Co więcej, trzy warstwy dużo lepiej chronią okno przed wilgocią, a co za tym idzie, przed tworzeniem się grzybów naściennych. Ten sposób nie tylko poprawia jakość naszych okien, ale też chroni nas przed różnymi chorobami, które mogą mieć negatywne konsekwencje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *