wyburzanie budynków kraków
Piotr Posted on 11:24

Powstawanie i rozbiórka, czyli cykl budowlany

Prace budowlane cechują się tym, że podzielone są na poszczególne, zupełnie różne i odmienne w swojej charakterystyce etapy. Dlatego też budowa zwykłego domu rodzinnego to ciąg niezwykle skomplikowanych czynności, które najczęściej wykonywane są przez zupełnie różnych fachowców.

Ciężko bowiem porównać budowę więźby dachowej, wymagającej wręcz stolarskich umiejętności z wylewaniem fundamentów, tak jak nie można ze sobą zestawiać prac przy konstruowaniu ścian z układaniem płytek w łazience. Budowa domu angażuje więc wiele osób, a jej finalny efekt jest konsekwencją wielu miesięcy zbiorowych i zespołowych wysiłków.

POLECAMY: usługi budowlana, rozbiórka, wyburzanie Kraków – Wykopy.LITBUD.pl

Pierwszymi pracami po uzyskaniu projektu i urzędowej zgody na budowę jest przeprowadzenie prac geodezyjnych. Następną rudymentarną kwestią jest przygotowanie placu budowy. Plac ten musi zostać oczyszczony z potencjalnie rosnących tam zarośli i przygotowany do wjechania ciężkiego sprzętu. Aby ciężarówki i maszyny nie grzęzły w błocie warto stworzyć prowizoryczną drogę o twardej nawierzchni. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku wysypane kamienie, jak również płyty betonowe.

Następnie przeprowadza się roboty ziemne, dzięki którym możliwe jest budowa odpowiednich fundamentów. Ważne jest by ten etap prac był zawsze wykonywany z należytą starannością. Dobry fundament to przecież jeden z ważniejszych warunków trwałości budynku.

Gdy podstawa konstrukcji jest już gotowa można przejść do następnej fazy, czyli stawiania bryły budynku. Podstawowa konstrukcja opiera się rzecz jasna na ścianach nośnych i działowych oraz stropach. Możliwie szybko, kiedy tylko elementy te są już gotowe buduje się też dach. Po ukończeniu tego ostatniego zasadniczy kształt budynku jest już widoczny. Dopełniają go okna i zewnętrzne drzwi. Zamontowanie tych ostatnich umożliwia odizolowanie wnętrza budynku od zewnętrznego otoczenia i warunków atmosferycznych. Tym samym stwarza to możliwość wykonania prac wykończeniowych.

Każdy dom kończy kiedyś swój żywot, bez względu na to, czy znika z powierzchni ziemi, czy też zostaje on tak przebudowany lub pochłonięty przez inną konstrukcję, że zatraca się całkowicie jego pierwotny charakter. Wyburzanie budynków jest często nieuchronne i można je również nazwać jednym z etapów cyklu budowlanego.