Piotr Posted on 11:39

Rodzaje klas Batonu i zastosowanie.

Beton

to jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów budowlanych na świecie. Można go znaleźć w domach i firmach na całym świecie, a także na drogach i chodnikach. Współczesne społeczeństwo zbudowane jest na tym składniku, ale niewielu z nas ma pojęcie, czym on właściwie jest. W tym artykule staramy się odpowiedzieć na to pytanie, sprawdzając, z czego się składa i jakie jego rodzaje są powszechnie stosowane w projektach budowlanych.

Materiał składający się głównie z dwóch składników: piasku i cementu. Są one mieszane ze sobą przez dodanie wody, która działa jak spoiwo, pomagając związać cząsteczki razem. Struktura jest zwykle przechowywana w dużych pojemnikach (zwanych mieszalnikami) do czasu, gdy będzie potrzebny do użycia w projekcie budowlanym. Po wylaniu na miejsce beton twardnieje, czyli z czasem przekształca się w coś, co nazywamy cegłą betonową lub bloczkiem betonowym.

Podsumowując jest jednym z najbardziej uniwersalnych i szeroko stosowanych materiałów budowlanych na świecie. Jest lekki, wytrzymały i stanowi naturalny izolator. Jest też stosunkowo tani w produkcji. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów, z których każdy ma swoje własne właściwości.
Najbardziej znane rodzaje betonu to między innymi: Jastrychowy, Polimerowy, Komórkowy, Autoklawizowany, Żużlobeton oraz asfaltobeton.
Oczywiście warto zwracać uwagę na rodzaje betonu jak i klasy betonu, które mają wpływ, gdzie chcemy go użyć.

Klasy Betonu

  • C8/10 (zbliżona do dawnej klasy B10)
  • C12/15 (zbliżona do dawnej klasy B15)
  • C16/20 (zbliżona do dawnej klasy B20)
  • C20/25 (zbliżona do dawnej klasy B25)
  • C25/30 (zbliżona do dawnej klasy B30)
  • C30/37 (zbliżona do dawnej klasy B37)
  • C35/45 (zbliżona do dawnej klasy B45)

    Gdy przyjrzymy się klasie ciężkiej, możemy dostrzec, że posiada ciężar objętościowy wyższy od 2600 kg/m3, a przy samej produkcji potrzebujemy już specjalnego kruszywa – Manganowe lub stalowe.
    Klasa zwykła posiada ciężar objętościowy od 2000 do 2600 kg/m3 co pozwala wykorzystać go do budowy elementów konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe lub pustaki.
    Najlżejsza klasa mieści się w granicach od 800 do 2000 kg/m3 i zwykle jest używana do elementów ściennych i stropowych.

Beton z gruszki

Najbardziej popularny widok na każdej budowie. Pojemność takiej ” gruszki ” Wynosi około 10 m3 co przeliczając daje mniej więcej 18.5 tony ciekłego betonu.
Ze względu na wygodę i oszczędność pieniędzy ludzie pozwalają sobie na beton z gruszki
Ceny wahają się od 280 złotych do 350 zł, oczywiście do tego dochodzi opodatkowanie plus zawsze jakiś nieplanowany postój waha się w granicach 80 złotych za pół godziny. Ciężko by było zapomnieć o samej stawce kilometrowej, lub stawki godzinowej..
Stawka godzinowa wynosi zwykle od pięciu do sześciu złotych za godzinę, niektóre firmy wolą rozliczać się kilometrowo co wychodzi od trzech do czterech złotych za jeden kilometr, więc łącząc wszystko może się okazać, że finansowanie takiej usługi może być kosztowne.