Piotr Posted on 10:46

Nagrobki dla zmarłych

Śmierć bliskiej osoby to bez wątpienia osobista tragedia dla wielu z nas. Bywa jednak, że zanim poddamy się zadumie, trzeba zająć się sprawami bieżącymi. Mowa tutaj o zorganizowaniu pogrzebu, mszy, stypy oraz wyborze nagrobka. Z pomocą służą zakłady pogrzebowe, które dzięki swojemu doświadczeniu w temacie i profesjonalnej kadrze, wiedzą, jak podejść do klienta.

Nagrobki (Kraków KAMSO) bywają różne. Rozróżnia się je ze względu na wielkość oraz materiał z jakiego zostały wykonane. Najczęściej wykonywane są z granitu, który wygląda pięknie i szlachetnie. Łatwo przy nim zadbać o czystość, ponieważ wszelkie zabrudzenia odchodzą bez większego wysiłku. Wystarczy mokra szmatka, a niekiedy zwykła zmiotka by zmieść piasek. Innymi rodzajami kamienia wykorzystywanego przy wykonywaniu nagrobków jest marmur i piaskowiec. Różnorodność odmian kamiennych materiałów, właściwe przygotowanie surowców przez zakłady oraz ich skuteczna impregnacja sprawiają, że przez wiele lat są one w doskonałym stanie.

Projekty grobów można znaleźć na stronach specjalizujących się w tej tematyce. Znajdują się tam w ofercie naprawdę piękne nagrobki, wykonane z wszelką starannością.

Jak wiadomo, kupno nagrobku nie jest tanim przedsięwzięciem. Ceny wahają się od 5 000 do nawet 7 000 zł. Oczywiście znaleźć można zapewne droższe egzemplarze, jednak w większości z nas zależy na prezencji, która w odpowiedni sposób będzie pasować do powagi sytuacji i chęci godnego pożegnania zmarłego, ale i niewygórowanej cenie. Tanie nagrobki również można znaleźć w zakładach kamieniarskich. Dość często zdarzają się kuszące oferty i promocje na modele, które nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Tańsze egzemplarze wykonane są z odpowiedników, czyli tak zwanych konglomeratów. Wspaniale imitują one marmury i granity, wręcz nie do poznania. W innym przypadku dość często korzysta się z lastriko. Jest trwałym, a przy tym tanim materiałem. Takie jednak półprodukty nie są długotrwałe i szybko się niszczą narażone na pogodę i czas.
Wybór odpowiedniego nagrobku to sprawa jednak indywidualna, podejmowana wraz z rodziną i bliskimi. Dobra konserwacja i dbałość o nagrobek zapewni trwałość nawet tańszych zamienników.

Z tego powodu dochodzimy do rozpoczęcia kolejnego tematu, czyli pielęgnacji nagrobków. O kamienie naturalne trzeba dbać szczególnie. W ich przypadku wymaga się impregnacji. Popularne nagrobki granitowe zapewniają najmniej pracy, ponieważ nie potrzebują impregnacji. Nagrobki wykonane z lastryko muszą być czyszczone przy pomocy specjalnych środków chemicznych, ponieważ struktura tworzywa sprzyja wnikaniu w nagrobek zanieczyszczeń i wilgoci.

Poza pojedynczymi nagrobkami, można trafić na podwójne, idealnie nadające się w przypadku małżonków. Na taki rodzaj decydują się również ludzie, którzy chcą mieć grób rodzinny. W takowym może leżeć nawet czterech zmarłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *